czwartek, 19 listopada 2015

Wegańskie farfalle z ciecierzycą

Istnieje wiele różnych typów makaronów. Pasta to podstawa włoskiej kuchni. Tagliatelle, penne, świderki i farfalle należą do najpopularniejszych z nich. Te ostatnie charakteryzują się ciekawym kształtem, przypominają bowiem motyla, stąd też ich włoska nazwa.






Zazwyczaj z makaronu farfalle przygotowuje się potrawy w towarzystwie pomidorów lub śmietanowych sosów. Dobrym rozwiązaniem są również pożywne zapiekanki. Długość gotowania pasty zależna jest od producenta,  zazwyczaj jest to 7 do 9 minut.





Przygotowanie farfalli w odsłonie mięsnej jest stosunkowo proste. Ciekawą opcją jest makaron z ciecierzycą i boczkiem. Ciecierzycę, zwana również cieciorką, należy przez noc namoczyć i ugotować lub użyć tej z puszki. Podsmażamy na oliwie czosnek, łączymy z cieciorką i zalewamy bulionem. Gotujemy tak długo, aż ciecierzyca zmięknie. Następnie smażymy boczek i wrzucamy do sosu. Potrawę dekorujemy natką pietruszki, świeżym tymiankiem oraz szczodrze posypujemy żółtym serem.




Ciecierzyca, jak każda roślina strączkowa, jest świetnym źródłem białka. Dlatego osoby na diecie wegańskiej, czyli odrzucające mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego powinny spożywać ją w dużych ilościach. Doskonale sprawdzi się więc w wegańskiej wersji makaronu farfalle. Ugotowaną cieciorkę połączyć można z domowej roboty pesto. Robi się je z liści bazylii lub szpinaku, które uciera się z orzeszkami piniowymi, oliwą i czosnkiem. Do pesto i ciecierzycy dodać można podsmażone na patelni orzechy włoskie, pestki słonecznika lub dyni. Farfalle z ciecierzycą zachwycą nie tylko zwolenników kuchni roślinnej, ale wszystkich miłośników smacznego, zdrowego jedzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz